O mnie + kontakt3 minut lektury

O mnie + kontakt3 minut lektury

Nazywam się Michał Ślubowski i jestem twórcą strony Gedanarium. Ukończyłem studia historyczne oraz gedanistykę, a popularyzacja historii Gdańska jest moją pasją. Dodatkowo prowadzę spacery po Gdańsku, które cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości przybywających do miasta. 

Jestem autorem książki “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”, która ukazała się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Marpress. 

 


“Siła książki Michała Ślubowskiego tkwi w wyborze herstorycznej perspektywy, której dotąd próżno szukać w gdańskiej historiografii. Przedstawia postaci wybranych kobiet, mniej lub bardziej znanych, które żyły i umierały, pracowały i kochały w dawnym Gdańsku. To historia także obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu. Ponadto Ślubowskiego cechuje niezwykła umiejętność narracji, snucia opowieści o niełatwych czasach i często dramatycznych wyborach, dzięki czemu Czarownice… czyta się jednym tchem. Tak udany debiut wydawniczy tylko zaostrza apetyt na kolejne książki tego autora, których będę niecierpliwie wyczekiwał.”

— Jan Daniluk

Współpracuję stale z największym portalem internetowym w regionie: trojmiasto.pl. Jestem autorem kilkudziesięciu artykułów historycznych, które można znaleźć klikając tutaj.  Wśród poruszonych tematów przeważa przede wszystkim kwestia życia codziennego dawnych  mieszkańców Gdańska oraz przetłumaczone relacje podróżnicze cudzoziemców. 

Współpracowałem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku przy serii wykładów poświęconcych historii regionu zakończonych spacerem oraz spotkanie poświęcone kobietom w dawnym Gdańsku. Dodatkowo WiMBP jest jednym z partnerów nagrody literackiej “Wiatr od Morza”. 

Wraz z Fundacją Palma oraz Insytutem Langfuhr przeprowadziliśmy szereg inicjatyw, w tym spacery po Wrzeszczu, poświęcone lokalnej historii i architekturze. Spacery m.in. po kolonii Abegga, Kolonijkach, ulicy Konrada Leczkowa i Polenhofie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo na stronie Insytutu Langfuhr można znaleźć kilka moich tekstów poświęconych historii tej niezwykłej dzielnicy: np. “Wypad za miasto, czyli uroki XVII-wiecznej rekreacji”. 

Wraz z Fundacją  Machina Zmian przeprowadziliśmy cykl wykładów poświęconych gdańskim dzielnicom (Orunia, Oliwa, Wrzeszcz), które zakończyły się warsztatami tworzenia kolaży. Podczas projektu udało się przeprowadzić spacer z członkami pomorskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych z siedzibą przy ulicy Pniewskiego 8 we Wrzeszczu.

Biorę aktywny udział w prowadzonym przez IKM programie spacerów lokalnych przewodników oraz tworzeniu drukowanych spacerowników po dzielnicy, które można pobrać tutaj. Oprócz tego współpracowałem z Instytutem przy okazji dziesiątej edycji festiwalu Narracje, w cyklu Akademia Gdańska (wykład można obejrzeć na YouTube). Jestem również autorem artykułu o Szkotach w publikacji Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur

Brałem udział w szeregu audycji Daniela Wojciechowskiego Tajemnice Pomorza, których można wysłuchać na falach Radia Gdańsk. Do poruszanych tematów należały m.in. historia parku w Oliwie czy czarownice w dawnym Gdańsku.