O Gedanarium3 minut lektury

O Gedanarium3 minut lektury

 

Na gdański mikrokosmos składa się wiele części: architektura, przyroda i bliskość morza oraz ludzie i ich historie, które odcisnęły swoje wyraźne ślady w ponad tysiącletnich dziejach miasta.

Gdańsk nie jest najpiękniejszym miastem na świecie. Nie posiada centralnego rynku, otoczonego wianuszkiem kolorowych kamieniczek. Nad miastem nie góruje żadna wspaniała bryła wielkiego zamku; w Gdańsku nie ma wielu monumentalnych gmachów administracji publicznej.

Jednak Gdańsk jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Kilkanaście wieków bogatej historii odcisnęło swoje niezatarte piętno na mieście, nawet pomimo koszmarnych zniszczeń spowodowanych przez wojnę. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę. Na nią- oprócz architektury – składają się opowieści o ludziach, którzy zamieszkiwali gdańskie ulice i uliczki, oraz ich dokonania i dzieła które pozostawili – istniejące do dzisiaj w rzeczywistości lub legendzie.

W Gdańsku niemal każda dzielnica ma swój specyficzny genius loci. I tak inaczej spaceruje się po Głównym Mieście, które było świadkiem świetności Gdańska jako największego emporium handlowego Bałtyku i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a inaczej po Wrzeszczu, pełnym kamienic i willi czy Oliwie, która wyrosła wokół średniowiecznego klasztoru i opactwa. 


Oprócz strony internetowej, Gedanarium to prężnie działający fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie – koniecznie zajrzyj w oba miejsca! 


Jestem również lokalnym przewodnikiem po Oliwie. O tej inicjatywie możecie przeczytać na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.Również tam możecie pobrać darmowy przewodnik po dzielnicy, którego miałem przyjemność być współautorem. 


W marcu 2020 roku nakładem lokalnego wydawnictwa Marpress ukazała się moja pierwsza książka: “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”. 

Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice? Książka wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje także tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą.

Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym gdańszczankom, które zawodowo lub prywatnie pielęgnują dziedzictwo Gdańska i tworzą tożsamość swojego miasta.

Siła książki Michała Ślubowskiego tkwi w wyborze herstorycznej perspektywy, której dotąd próżno szukać w gdańskiej historiografii. Przedstawia postaci wybranych kobiet, mniej lub bardziej znanych, które żyły i umierały, pracowały i kochały w dawnym Gdańsku. To historia także obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu. Ponadto Ślubowskiego cechuje niezwykła umiejętność narracji, snucia opowieści o niełatwych czasach i często dramatycznych wyborach, dzięki czemu Czarownice… czyta się jednym tchem. Tak udany debiut wydawniczy tylko zaostrza apetyt na kolejne książki tego autora, których będę niecierpliwie wyczekiwał. – Jan Daniluk

Książkę można kupić m.in. w sklepie stacjonarnym i internetowym wydawnictwa Marpress, na Allegro, czy w serwisach Aros i Bonito. 


Współpracuję również z największym regionalnym portalem internetowym: trojmiasto.pl. Moje artykuły to przede wszystkim cykl “Okiem angielskiego dżentelmena”: W 1734 roku w Londynie ukazała się niewielka książka, której pełny tytuł brzmiał: “Szczegółowe opisanie miasta Gdańska: jego fortyfikacji, zasięgu, handlu, spichrzów, ulic, publicznych i prywatnych budynków, rzeki, nabrzeża, władzy, kar, sił zbrojnych, religii i kościołów, z wieloma innymi osobliwościami wartymi uwagi.

“Szczegółowe opisanie miasta Gdańska…” jest nie tylko dziełkiem z pogranicza geografii, historii i reportażu – jego forma i treść przypominają coś, co moglibyśmy nazwać przewodnikiem turystycznym. Opis miasta i jego zabytków jest plastyczny. Anglik umieszcza w nim nawet praktyczne wskazówki dla swoich rodaków, takie jak wymienienie gospód czy angielskich instytucji funkcjonujących w Gdańsku.

Moje wszystkie artykuły można znaleźć pod tym linkiem.