O Gedanarium

O GEDANARIUM

N a gdański mikrokosmos składa się wiele części: architektura, przyroda i bliskość morza oraz ludzie i ich historie, które odcisnęły swoje wyraźne ślady w ponad tysiącletnich dziejach miasta.

Gdańsk nie jest najpiękniejszym miastem na świecie. Nie posiada centralnego rynku, otoczonego wianuszkiem kolorowych kamieniczek. Nad miastem nie góruje żadna wspaniała bryła wielkiego zamku; w Gdańsku nie ma wielu monumentalnych gmachów administracji publicznej.

Jednak Gdańsk jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Kilkanaście wieków bogatej historii odcisnęło swoje niezatarte piętno na mieście, nawet pomimo koszmarnych zniszczeń spowodowanych przez wojnę. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę. Na nią- oprócz architektury – składają się opowieści o ludziach, którzy zamieszkiwali gdańskie ulice i uliczki, oraz ich dokonania i dzieła które pozostawili – istniejące do dzisiaj w rzeczywistości lub legendzie.

W Gdańsku niemal każda dzielnica ma swój specyficzny genius loci. I tak inaczej spaceruje się po Głównym Mieście, które jest świadkiem świetności Gdańska jako największego emporium handlowego Bałtyku i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a inaczej po Wrzeszczu, pełnym kamienic i willi czy Oliwie, która wyrosła wokół średniowiecznego klasztoru i opactwa.

W zamierzeniu w Gedanarium  mają pojawiać się historie i opowieści związane z miastem i życiem jego mieszkańców, którego ślady można zauważyć do tej pory.