Podcast Historia Gdańska dla każdego3 minut lektury

Podcast Historia Gdańska dla każdego3 minut lektury

Historia każdego miasta to nie tylko chronologicznie ułożone daty czy zabytkowe budynki. To przede wszystkim opowieści o ludziach, którzy w tych budynkach mieszkali, chodzili po ulicach, codziennie musieli podejmować setki małych i wielkich decyzji. 

W tym podkaście opowiem wam o ponad tysiącletniej historii Gdańska. Nie jest to opowieść przeznaczona tylko dla jego mieszkańców, ale dla wszystkich miłośników historii. Razem prześledzimy dzieje tego miejsca od czasów prehistorycznych, poprzez wielkie wędrówki ludów wczesnego średniowiecza aż do słowiańskiego księstwa, które wybiło się na niezależność. Będziemy przemierzać uliczki ceglanego, krzyżackiego miasta, aby później obserwować walkę mieszczan u boku polskiego króla. Zobaczymy narodziny największego miasta Rzeczpospolitej i jednego z najważniejszych portów Bałtyku; wejdziemy zarówno do mieszczańskiego kantoru, jak i do siedziby kata. Będziemy świadkami wielkich nieszczęść, które spadną na miasto, i wielkich zmian które przyniesie upadek Rzeczpospolitej. Wraz z gdańszczanami stawimy czoła wyzwaniom nowej epoki wieku pary, aby w końcu dotrzeć do Wolnego Miasta Gdańska. Przejdziemy przez ruiny umarłego miasta, aby później brać udział w jego spektakularnej odbudowie. Zobaczymy, jak Gdańsk stał się dla Polski zwiastunem nowego początku i nadziei o wolności.

Na to wszystko składają się setki opowieści o ludzkich emocjach i namiętnościach. Mam nadzieję, że będziecie mi towarzyszyć w tej wielkiej podróży w czasie. 

Śledź podcast na:
► YouTube https://tinyurl.com/59pyyse3
► Spotify https://tinyurl.com/2a9crcxz
► Apple Podcasts https://tinyurl.com/mryzd8pc
► Google Podcasts https://tinyurl.com/5n7wprx7

 

Odcinek 1: Skąd ludzie wzięli się na Pomorzu?

Podróże w czasie są problematyczne. Często, wyobrażając sobie daleką przeszłość, wpadamy w pułapkę. Zakładamy, że świat wyglądał tak jak dzisiaj; w krajobrazie widzimy te same drzewa, jeziora czy lasy, usuwamy jedynie wszelkie przejawy działalności człowieka wokół nas. Chociaż znikają samochody, osiedla i ulice, sceneria oczyszczona w wyobraźni jest znajoma i mimo wszystko, okiełznana. Tak jednak nie było.

 

Odcinek 2: Tajemnicza słowiańszczyzna. Obodryci, Wieleci i Pomorzanie

Pochodzenie Słowian jest spowite mgłą tajemnicy, a sytuacji nie wyjaśniają dyskusje, prowadzone na ten temat od dziesięcioleci. Poszukiwanie kolebki Słowiańszczyzny naznaczone jest sporami politycznymi między kolejnymi pokoleniami historyków, archeologów i językoznawców, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Część badaczy błędnie doszukiwała się Prasłowian w kulturach archeologicznych epoki brązu. Zgodnie z tymi teoriami, ludzie kultury łużyckiej, przeworskiej, oksywskiej czy pomorskiej mieli mieć słowiański charakter etniczny.. Inni z kolei praojczyznę Słowian widzą na wschodzie Europy, przez co obecność Słowian na ziemiach współczesnej Polski miałaby zaczynać się dopiero we wczesnym średniowieczu. Tak naprawdę pierwszym problemem jest sama nazwa tego ludu: czy w starożytności pisarze i historycy mogli Słowian określać inną nazwą? 

 

Odcinek 3: W poszukiwaniu najstarszego Gdańska

 

W dzisiejszym odcinku poszukamy najstarszego Gdańska. Tego wczesnośredniowiecznego, do którego przybył święty Wojciech wybierając się do kraju Prusów. W ciągu kolejnych wieków naukowcy podejmowali kolejne próby lokalizacji grodu w wielu miejscach na terenie współczesnego miasta. W ostatnich latach coraz większe uznanie zdobywa jedna koncepcja, dodatkowo poparta autorytetem wybitnego gdańskiego historyka, profesora Błażeja Śliwińskiego. To właśnie ta hipoteza będzie dzisiaj  punktem wyjścia naszych poszukiwań.