Gdańsk w kolorowej fotografii Ferdinanda Urbahnsa z 1941 roku3 minut lektury

Gdańsk w kolorowej fotografii Ferdinanda Urbahnsa z 1941 roku3 minut lektury

W 1941 roku Ferdinand Urbahns, niemiecki fotograf z Kilonii, zrobił serię kolorowych zdjęć przedstawiających Gdańsk. To niesamowity zapis życia miasta, które 4 lata później miała czekać koszmarna katastrofa…


Ferdinand Urbahns urodził się w 1899 roku w Kilonii. Był synem Petera Detlef Ferdinanda Urbahnsa, od którego zaraził się pasją do fotografowania. Senior miał swoje studio fotografii przy ulicy Schloßgarten 17 w Kilonii i zajmował się przede wszystkim portretami. Jego praca cieszyła się dużą popularnością – do jego stałych klientów należał pruski książę Albrecht Wilhelm Henryk Hohenzollern, grossadmirał Cesarskiej Marynarki Wojennej. 

Ferdinand Urbahns junior wolał jednak pracę w terenie zamiast pracy w studiu. Podobały mu się nowinki, dlatego stosował, jako jeden z pierwszych Niemców, fotografię kolorową na dużą skalę. Urbahns robił wiele zdjęć dla gazet, a bohaterami jego prac jest bardzo często architektura oraz regaty i zawody żeglarskie, które odbywały się w jego ukochanej Kilonii. W 1938 roku przejął pracownię swojego ojca.

Poniższe zdjęcia Gdańska pochodzą z 1941 roku. 3 lata później atelier Urbahnsów zostało zniszczone w bombardowaniu. Ferdinand przeżył wojnę i przeniósł się do niewielkiego miasteczka Eutin w Szlezwiku-Holsztynie. Umarł 26 kwietnia 1978 roku.

Poniższe zdjęcia pochodzą z Bildarchiv Foto Marburg. 
 

 

ZIELONA BRAMA Z FRAGMENTEM DŁUGIEGO TARGU

 

DŁUGIE POBRZEŻE

 

WYSPA SPICHRZÓW

 

WYSPA SPICHRZÓW

 

WIDOK Z WYSPY SPICHRZÓW NA DŁUGIE POBRZEŻE

 

WIDOK NA DŁUGIE POBRZEŻE 

TARG NA RYBACKIM POBRZEŻU

 


Już jest – pierwsza książka Gedanarium!  CZAROWNICE, MIESZCZKI, POKUTNICE. GDAŃSKIE SZKICE HERSTORYCZNEIle wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice? Książka wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje także tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą. Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym gdańszczankom, które zawodowo lub prywatnie pielęgnują dziedzictwo Gdańska i tworzą tożsamość swojego miasta.


 

WIDOK NA DŁUGIE POBRZEŻE

 

WIDOK NA DŁUGI TARG Z PRZEJŚCIA W BRAMIE ZIELONEJ

 

WIDOK NA RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

 


Zobacz również: Mapa przewin, wypadków i osobliwości starego Gdańska (do 1918 roku) – na mapie którą można znaleźć poniżej, naniosłem szereg wycinków prasowych lat 1900-1918. Dzięki temu możemy odbyć fascynującą podróż w przeszłość: do Gdańska w przededniu I wojny światowej. Co elektryzowało opinię publiczną? Jakie skandale wstrząsały miastem? Do czego potrafiła doprowadzić desperacja? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć na łamach ówczesnej prasy. 


 

ULICA DŁUGA

 

WIDOK NA BRAMĘ CHLEBNICKĄ

 

WIDOK NA BRAMĘ MARIACKĄ

 

WIEŻA KOŚCIOŁA MARIACKA

 

WIDOK Z DŁUGIEJ NA KALETNICZĄ

 

ULICA KATARZYNKI ORAZ WIEŻA KOŚCIOŁA ŚW. KATARZYNY

 

WIDOK WIEŻĘ KOŚCIOŁA ŚW. BRYGIDY

 

WIDOK NA DOMEK MŁYNARZA, WIELKI MŁYN ORAZ WIEŻĘ KOŚCIOŁA ŚW. KATARZYNY I

 

WIDOK NA DOMEK MŁYNARZA, WIELKI MŁYN ORAZ WIEŻĘ KOŚCIOŁA ŚW. KATARZYNY II

 

WIDOK NA WIEŻĘ KOŚCIOŁA ŚW. KATARZYNY Z ELŻBIETAŃSKIEJ

 

GAULEITUNG (SIEDZIBA KIEROWNICTWA OKRĘGOWEGO NSDAP) PRZY PIWNEJ 19

 

WIELKA ZBROJOWNIA

 

 3 thoughts on “Gdańsk w kolorowej fotografii Ferdinanda Urbahnsa z 1941 roku3 minut lektury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: