Dawna otwarta galeria Pałacu Opatów2 minut lektury

Dawna otwarta galeria Pałacu Opatów2 minut lektury

Piękny nowy Pałac Opatów w Oliwie powstał między 1754 a 1756 rokiem z inicjatywy opata Józefa Jacka Rybińskiego. To również na jego polecenie powstał ogród francuski, który miał dopełnić całą kompozycję. Rokokowa bryła pałacu miała powstać na podsatwie projektów architekta Efraima Szregera z Torunia, który był związany z dworem Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pałac został zniszczony w 1945 roku: został podpalony przez niemieckich żołnierzy, bowiem jego wnętrze służyło jako magazyn materiałów wybuchowych. Piękne, rokokowe wnętrza uległy zniszczeniu, a jeszcze wiele lat po wojnie w parku stały jedynie ruiny dawnych fasad. Odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1958 roku i zakończyła się 7 lat później, a zabytek jest dzisiaj wizytówką Oliwy.

Pałac i ogród były ze sobą organicznie związane. Od strony południowej parter był otwartą galerią, więc pałac i ogród niejako nawzajem się przenikały. Z tego powodu okna są zwieńczone półkoliście. Niestety, po odbudowie bryły nie zachowano tego charakteru dawnego parteru. Poniżej porównanie fotografii zamieszczonej w książce Hansa Reichowa “Alte bürgerliche Gartenkunst. Ein Bild des Danziger Gartenlebens im XVII. und XVIII. Jahrhundert” oraz stan obecny.

 

Piotr Leżyński i Tomasz Strug zwrócili uwagę, że galerie przeszklono jeszcze przed 1930 rokiem. Obu Panom dziękuję za uzupełnienie! 

 

Fragment planu ogrodu opackiego z około 1795 roku. Źródło: Archiwum Państwowe w Gdańsku

 

Śledź podcast na:
► YouTube https://tinyurl.com/59pyyse3
► Spotify https://tinyurl.com/2a9crcxz
► Apple Podcasts https://tinyurl.com/mryzd8pc
► Google Podcasts https://tinyurl.com/5n7wprx7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: